Ta strona korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie.
Kościół w Kampinosie

Parafia Kampinos

Serdecznie zapraszamy wszystkich do aktywnego korzystania z naszego mini portalu poświęconego parafii w Kampinosie. Znajdują sie tu wszelkie aktualności i informacje.


Msze Św.

  • pn., wt., czw., pt., sob. 8:00
  • środa, I piątek miesiąca 17:00
  • niedziela 08:00, 10:00, 12:00
  • dni powszednie miesiące:
    maj, czerwiec, październik 17:00

Aktualności

Plebania

Zapraszam wszystkich w:

  • poniedziałki: 18:00-19:00
  • środy: 18:00-19:00
  • piątki: 18:00-19:00
  • W niedziele i święta kancelaria nieczynna.

W otoczeniu i w pobliżu kościoła

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem – przed kościołem. Ufundowana w 1865 r. przez parafian, jako wotum wdzięczności dla bohaterów Powstania Styczniowego. Wykonana w wapieniu przez nieznanego autora.

Dwa dębypomniki przyrody – naprzeciwko kościoła. W dniu 29 maja 2002 r. Prymas Polski kardynał Józef Glemp nadal dębom imiona dwóch wielkich Polaków – Stefana Wyszyńskiego i (dąb rosnący z lewej strony) i fryderyka Chopina (z prawej strony). Imiona nie zostały wybrane przypadkowo. Imię „Stefan” jest symbolem zwieńczenia obchodów 100 rocznicy urodzin ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, która przypadała w 2001 r. Imię „Fryderyk” natomiast nadano w hołdzie wielkiemu polskiemu pianiście i kompozytorowi – Fryderykowi Chopinowi, urodzonemu w pobliskiej Żelazowej Woli (10km od Kampinosu).Dąb Stefan to potężne drzewo o wysokości 28,5 m oraz obwodzie (na wysokości 1,30m) równym 475 cm i rozpiętości korony 26,6m. Dąb Fryderyk natomiast jest wysoki na 26,5 m, jego obwód(na wysokości 1,30m) wynosi 399 cm a rozpiętość korony liczy 17,5 m. Uroczyste nadanie imion dębom miało miejsce podczas obchodów 100-lecia Oświaty Publicznej w Kampinosie, których pomysłodawczynią była Anna Buciak polonistka, wieloletni pracownik szkoły w Kampinosie. Począwszy od 2002 roku w maju na polanie pod dębami obchodzone jest Święto Kampinoskiej Oświaty, które corocznie odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Podczas uroczystości ma miejsce występ przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie, rozstrzygniecie szkolnych konkursów, nawiązanie do innych wydarzeń kulturalnych związanych z hasłem przewodnim oraz nadanie odznaki „Dębowego liścia” osoba zasłużonym dla kampinoskiej oświaty i wyróżnionym uczniom kończącym Gimnazjum.

Obelisk upamiętniający papieża Jana Pawła II. Uroczystego odsłonięcia obelisku dokonano w przeddzień Dnia Papieskiego 2005 r. Na tablicy obok wizerunku Papieża, widnieje cytat z homilii Ojca Świętego, która wygłosił w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. oraz dedykacja mieszkańców ziemi Kampinoskiej. Autorem tablicy pamiątkowej jest Hanna Różkiewicz-Tokarska, a wykonawcą – artysta rzeźbiarz Tadeusz Kubiak. Każdego roku, 2 kwietnia o godzinie 21.37 – w kolejna rocznice śmierci Papieża Jana Pawła II oraz 16 października – w dniu wyboru na Stolice Piotrowa, mieszkańcy Kampinosu i okolic gromadzą się przy obelisku i skupieni na wspólnej modlitwie wspominają Ojca Świętego.

Cmentarz parafialny. Znajdują się w nim miedzy innymi: wspólna mogiła powstańców z 1863 r. oraz groby żolnieży-obrońców Ojczyzny z 1939 r. oraz 343 osób cywilnych tu poległych.

Plebania z ogrodem ul. Chopina 21, z II. poł. XIX w., wpisana w rejestr zabytków KOBiDZ

Missing flash plugin. Please download the latest Adobe Flash Player:
Get Adobe Flash Player